Wypadek w pracy? Takie sytuacje się zdarzają

Są takie miejsca pracy, w których każdego dnia trzeba zaakceptować fakt występowania pewnego ryzyka. Praca przy maszynach, praca na wysokości, a także pod ziemią- we wszystkich tych przypadkach wcale nietrudno o wypadek w pracy. Jak się jednak okazuje, do takiego wypadku może dojść nawet w takich miejscach pracy, które wydają się być bardzo bezpieczne i obarczone najmniejszym ryzykiem z możliwych- na przykład w biurze. Dlatego też niezależnie od wykonywanego zawodu- warto wiedzieć, co w takiej sytuacji zrobić, jak zareagować, kiedy coś złego się przytrafi nam lub naszym współpracownikom.

Zdarzył się wypadek? Najważniejsze to zachować spokój

Jeśli to wypadek zdarzył się właśnie nam i jesteśmy tego świadomi, według przepisów powinniśmy niezwłocznie poinformować o tym fakcie naszego przełożonego. Ten będzie zobowiązany do tego, aby udzielić nam pierwszej pomocy i zabezpieczyć miejsce, w którym zdarzył się wypadek. Zadaniem pracodawcy jest ustalenie tego, jaka była faktyczna przyczyna wypadku. Musi to ocenić na własną rękę lub też poprzez powołanie specjalnej komisji, która składa się z dwóch osób- jedna z nich powinna zajmować się kwestiami BHP. Komisja musi dokładnie obejrzeć miejsce, w którym doszło do wypadku, dlatego też jego zabezpieczenie jest tak istotne- mogą się tam znajdować ważne ślady oraz dowody, które ułatwią całe śledztwo. Komisja ma 2 tygodnie czasu na to, aby zaprezentować pracodawcy efekty swojej pracy w postaci specjalnego protokołu.

A co z samym poszkodowanym?

To, co spowodowało wypadek może mieć różne podłoże. Niestety, są sytuacje, kiedy poszkodowany raczej może zapomnieć o wypłacie jakiegokolwiek odszkodowania. Należy do nich przypadek, w którym do wypadku doszło poprzez zaniedbanie lub nieprzestrzeganie przepisów BHP. Kolejną sytuacją jest wypadek, podczas którego poszkodowany miał alkohol we krwi lub też był pod wpływem substancji odurzających.

Wnioskowanie o odszkodowanie jest typową, często wszczynaną procedurą. Można poprzez to uzyskać na przykład jednorazową zapomogę finansową, a także zasiłki wynikające z tego, że w konsekwencji wypadku poszkodowany nie jest zdolny do powrotu do pracy- czasowego lub stałego. Poprzez odszkodowanie rozumie się także zwrot kosztów za rehabilitację. Uzyskanie zwrotu kosztów leczenia również może być istotne w przypadku, kiedy stan poszkodowanego wymaga wielu zabiegów rozłożonych w czasie. Będąc po wypadku możemy czuć się zagubieni, zdezorientowani i zaaferowani troską o własne zdrowie. Kiedy jednak już minie okres szoku- trzeba zatroszczyć się o swój stan zdrowia, ale też i o finanse. Jeśli nie do końca wiemy, w jaki sposób mamy wnioskować o przyznanie stosowanego odszkodowania- są firmy, które udzielają porad właśnie w takich kwestiach. Zawsze możemy więc umówić się na konsultację i uzyskać pożądane i cenne dla nas informacje. Pamiętajmy, że mamy naprawdę wiele do zyskania, zwłaszcza jeśli przez jakiś czas nie będziemy w stanie wrócić do regularnej pracy.