Projektowanie przestrzeni biurowych

Wielu właścicieli firm decyduje się na to, aby na etapie urządzania biura zatrudnić projektanta. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne z wielu względów. Po pierwsze i najbardziej oczywiste- dzięki współpracy z projektantem finalnie zaaranżowane biuro faktycznie może być piękną wizytówką firmy, podążającą za najnowocześniejszymi trendami.

Możemy być wprost zaskoczeni, jak piękny projekt może zostać nam przedstawiony i jakie wrażenie może on zrobić zarówno na pracownikach jak i odwiedzających nas potem w siedzibie firmy gościach. Kolejną zaletą zatrudnienia architekta jest to, że wykona on projektowanie przestrzeni biurowych zgodnie z przepisami. Mowa tutaj przede wszystkim o przepisach Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, ale też o jakże ważnych przepisach związanych z ochroną przeciwpożarową. Więcej na: https://www.amadeusz.design/projektowanie-przestrzeni-biurowych-zgodnie-z-przepisami-prawa-abw/

Ważne przepisy prawa w praktyce

W każdym w pełni profesjonalnym projekcie muszą zostać uwzględnione. Istnieje wiele przepisów, które opisują jak powinny prezentować się poszczególne stanowiska pracy. Należy uwzględnić na przykład takie kwestie jak minimalna ilość miejsca do pracy dla jednej osoby zatrudnionej, a także zapewnienie odpowiedniej liczby toalet, która będzie dostosowana do liczby pracowników. Przepisy mówią także o dostępie do światła dziennego w miejscu pracy, a także sposobie doświetlania przestrzeni biurowych. Istotne są kwestie odpowiedniej akustyki we wnętrzach oraz ewentualnego wygłuszania odgłosów z zewnątrz, co ma szczególne znaczenie w momencie, kiedy siedziba firmy jest zlokalizowana przy bardzo ruchliwej i często uczęszczanej drodze. Nie tylko konkretne pomieszczenia czy też boksy muszą mieć określoną wielkość minimalną. Trzeba też zwrócić uwagę na ułatwioną ścieżkę przeciwpożarową wyjścia z budynku, zadbać o właściwą szerokość i długość korytarzy drogi dojścia. Nawet tak błaha sprawa jak minimalna szerokość drzwi do biura powinna zostać uwzględniona w projekcie. W końcu, jeszcze jedną istotną kwestią jest dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Najlepiej, aby były to produkty atestowane.

Każda branża ma swoją specyfikę

Ta specyfika również jest bardzo ważna. Jednakże istnieje trend nazywany activity based working w myśl którego przestrzeń biura dzieli się na konkretne strefy. Tak naprawdę podstawowym podziałem jest odseparowanie strefy pracy od strefy odpoczynku (do kontaktów pomiędzy pracownikami czy też do spożywania posiłków), a także wydzielenie specjalnego miejsca do spotkań. Finalny projekt biura powinien umożliwiać komfortową pracę w danej przestrzeni nawet przez wiele długich godzin. Powinien podnosić efektywność wykonywanych zadań, ale też być dostosowany do potrzeb konkretnej firmy, która może mieć swoje indywidualne oczekiwania i wymagania. Podsumowując- stworzenie takiego projektu nie jest łatwe i wymaga pracy osoby doświadczonej, dobrze zorientowanej w przepisach prawa, mającej wyczucie smaku i gustu, ale i znajomość najnowszych trendów wnętrzarskich. Architektów i projektantów z takimi umiejętnościami powinniśmy szukać w najlepszych biurach projektowych.