Kupno mieszkania od dewelopera- co warto wiedzieć?

Zainteresowanie mieszkaniami z rynku pierwotnego w ostatnich latach nie tylko nie słabło, a wręcz można powiedzieć, że się zwiększało. A ponieważ popyt podkręca podaż, w wielu polskich miastach ilość inwestycji mieszkaniowych mocno się zwiększyła- dlatego też z łatwością możemy znaleźć zarówno domy jak i mieszkania w nowym budownictwie i w bardzo wysokim standardzie, chociażby na terenie Krakowa- miasta, które jest uważane za jedno z lepszych polskich miast do życia, jeśli chodzi o komfort, zatrudnienie, otoczenie i klimat tego miejsca.

Jednakże, nowe mieszkania interesują nie tylko te osoby, które po prostu szukają dla siebie miejsca, w którym będą mogły zamieszkać. Bardzo popularną strategią działania w naszym kraju jest zakup nieruchomości z przeznaczeniem pod biznes lub też jako rozsądne ulokowanie posiadanych oszczędności. Jak pokazują trendy, zainteresowanie mieszkaniami w kolejnych latach nie będzie słabło, z pewnością nie spadną więc ceny za metr kwadratowy. To sprawia, że zakup mieszkania faktycznie można traktować jako swego rodzaju inwestycję. Jednakże, jak w praktyce wygląda sprzedaż mieszkań bezpośrednio od dewelopera? O czym należy pamiętać i co trzeba wziąć pod uwagę? Jednego z popularnych deweloperów, który posiada w sprzedaży mieszkania z krakowskiego rynku nieruchomości, znajdziemy na stronie armadafinanse.pl.

Na jakim etapie możemy zakupić mieszkanie?

Pewnym standardem i czym całkowicie normalnym jest, że w przypadku kupna mieszkania na rynku pierwotnym, kupujemy coś, co tak naprawdę jeszcze nie powstało. Każda inwestycja zawsze zostaje podzielona na etapy budowy, a im bardziej zaawansowany jest to etap tym trudniej wprowadzać w mieszkaniu jakiekolwiek modyfikacje. Jeśli więc decydujemy się na podpisanie umowy już na tym bardzo wczesnym etapie realizacji całej inwestycji, pamiętajmy, że musimy wykazać się pewną wyobraźnią, co do tego, jakie to mieszkanie będzie, jakie może mieć zalety, a co może nam w nim przeszkadzać. Weźmy pod uwagę rozkład pomieszczeń, a nawet tak prozaiczną rzecz, jak widok z okien (co w szczególności ma znaczenie w przypadku inwestycji zlokalizowanych gdzieś w centrum, które powstają w otoczeniu pewnej już istniejącej architektury).

Czy trzeba się spieszyć z wyborem mieszkania?

I tak i nie. Z jednej strony, każdy ma świadomość, że kupno mieszkania to trudna decyzja, która często obarczona jest też koniecznością wzięcia kredytu. Nawet jeśli kupujemy mieszkanie po to, aby w taki sposób zainwestować swoje oszczędności- musimy chwilę pomyśleć nad tym, aby naprawdę podjęta decyzja była dla nas satysfakcjonująca. Musimy jednak mieć na względzie, że najszybciej w ramach danej inwestycji zawsze rozchodzą się te mieszkania, które posiadają różnego rodzaju udogodnienia- mają atrakcyjny układ pomieszczeń, najbardziej pożądany metraż, posiadają taras lub balkon, a także wszystko to, co może znacząco zwiększyć komfort życia. W przypadku chęci nabycia takiej nieruchomości- faktycznie trzeba być zdecydowanym i nie można zwlekać.