Jednoosobową działalność gospodarcza w Austrii

Austria jako jeden z krajów Unii Europejskiej, gdzie pracownicy są lepiej wynagradzani niż w naszym kraju stała się swego czasu miejscem częstej emigracji zarobkowej. Dziś coraz większa liczba Polaków, która zdecydowała się na stałe zostać w tym kraju zastanawia się nad otworzeniem własnej firmy w Austrii. Dużą pomocą w tym może okazać się polska kancelaria adwokacka, która doradzi wybór odpowiedniej formy prawnej dla nowej firmy.

 

  1. Jednoosobowa działalność gospodarcza w Austrii może być prowadzona w oparciu o formę mikroprzedsiębiorstwa. W zależności od obszaru, w którym firma ma działać formalności przy jej zakładaniu mogę być mniejsze lub większe. Austriackie prawo dzieli zawody na dwa rodzaje: wolne i reglamentowane. W przypadku zawodów wolnych od ograniczeń działalność może zostać założona poprzez rejestrację w wydziale gospodarczym urzędu miejskiego. W przypadku zawodów reglamentowanych (ich lista zawiera ponad osiemdziesiąt pozycji) konieczne jest przedstawienie świadectw potwierdzających posiadanie odpowiednich kwalifikacji do prowadzenia zawodu. W rejestracji firmy może pomóc między innymi – Kancelaria adwokacka SMR LAW, to polska kancelaria adwokacka. Dzięki temu przedsiębiorca zakładający w Austrii firmę może komunikować się ze swoim prawnikiem po polsku.
  2. Przed założeniem działalności konieczne jest dopełnienie obowiązku meldunkowego. Opłata meldunkowa wynosi sto euro, natomiast meldunek dokonywany po raz pierwszy może zostać zwolniony w obowiązku uiszczania tej należności.
  3. Prowadzenie działalności gospodarczej będzie wymagało także ubezpieczenia w SVA. Jest to rodzaj kasy chorych, która dotyczy wyłącznie osób prowadzących działalność gospodarczą. W ramach tego ubezpieczenia przedsiębiorca opłaca składkę rentową, wypadkową i obejmującą leczenie. Każdy biznesmen ma także możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia na wypadek choroby i niezdolności do pracy – jest to ubezpieczenie nieobowiązkowe.
  4. Zakładając firmę w Austrii należy także zdecydować, czy chcemy płacić podatek VAT. Obowiązek zostania płatnikiem VAT-u mają firmy, których roczne obroty przekraczają trzydzieści tysięcy euro. Jeśli natomiast obrót jest poniżej tej kwoty, to przedsiębiorca musi zdecydować czy chce opłacać podatek od towarów i usług.
  5. Warto także wiedzieć, że jeśli biznesmen prowadzi mikroprzedsiębiorstwo i zdecyduje się zatrudnić pierwszego pracownika, wówczas po spełnieniu odpowiednich warunków może on liczyć na dopłatę od państwa.

 

Powyżej przedstawiono kilka zasadniczych kwestii związanych z zakładaniem własnej firmy w Austrii. Oczywiście kwestii prawnych jest jeszcze więcej, dlatego aby uzyskać pełny obraz o kosztach i wymaganiach, a także korzyściach jakie może przynieść własna firma w Austrii warto skontaktować się z polską kancelarią adwokacką specjalizującą się we wspieraniu firm zakładanych i prowadzonych w Austrii. Dzięki temu założenie firmy oraz jej prowadzenie będzie o wiele łatwiejsze i odbędzie się sprawnie.