Świadczenie pracy w czasie koronawirusa- jak to wygląda w praktyce?

Zmiany związane z pandemią w naszym kraju obejmują tak naprawdę wszystkie strefy naszego życia. Musimy szybko spróbować dostosować się do tego, w jaki sposób żyć, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

Tym samym firmy oraz pracodawcy również wprowadzają pewne zmiany, aby chronić zdrowie swoich pracowników. Dlatego też tak chętnie wcielanym w życie pomysłem jest możliwość częściowej pracy zdalnej, a więc tzw. home office. Dla wielu osób takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne chociażby dlatego, że nie muszą oni podróżować komunikacją publiczną. Wszystko wydaje się być sensownie zaplanowane, jednakże nie każdy umie się odpowiednio odnaleźć w pracy we własnym mieszkaniu. W jaki sposób to sobie ułatwić i jak planować pracę w czasach koronawirusa?

Czas, który bardzo łatwo może nam przeciekać przez palce

Niestety, stanowi to największe zagrożenie dla naszej pracy. We własnym mieszkaniu możemy mieć zbyt wiele rozpraszaczy i łatwo możemy tracić skupienie na zadaniach, które tak czy inaczej muszą zostać wykonane. Dodatkowo, wcale nie pomaga fakt, że inni domownicy również przebywają razem z nami na ograniczonej przestrzeni, a wychodzenie z domu nie jest zalecane. Może się nam wydawać, że będąc w domu możemy robić kilka rzeczy jednocześnie, a w praktyce wygląda to tak, że co chwilę odrywając się od zadań kończymy nasz dzień pracy kilka godzin później niż mieliśmy to w planie. Dlatego też tak ważne jest, aby mimo wszystko postarać się zachować pewną dyscyplinę. W przeciwnym razie praca w domu- która może potrwać nawet kilka miesięcy- może stać się dla nas prawdziwą udręką.

Odpowiednie narzędzia do pracy zdalnej

To, jakie programy okażą się dla nas przydatne w dużej mierze zależy od charakteru naszej pracy. Jeśli pracujemy w grupie, za pewne będziemy chcieli mieć kontakt z innymi członkami zespołu. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest program, który umożliwia czatowanie lub też prowadzenie wideokonferencji. Ciekawą aplikacją jest program Teams dedykowany dla grup projektowych, który znacząco ułatwia komunikację. Komunikatory są jednak narzędziami, które często wykorzystuje się na co dzień- być może mamy już więc jakiś swój ulubiony.

Kolejną aplikacją, która ułatwi nam pracę zdalną jest planer/kalendarz lub też aplikacja, w której będziemy mogli organizować sobie pracę. Dla grup projektowych może to być Asana, ale też przy zarządzaniu większymi projektami doskonale sprawdza się oprogramowanie JIRA. Na nasz własny użytek możemy wykorzystywać nawet najzwyklejszy kalendarz Google, gdzie ośmiogodzinny dzień pracy możemy podzielić sobie na bloki, od razu możemy też zaplanować przerwę. Kalendarz doskonale sprawdzi się w roli plannera, ale też notatnika, gdzie będziemy zapisywać ważne rzeczy, jakie powinny zostać wykonane w konkretnym dniu.

Jeśli pracujemy w grupie- na pewno przyda się nam też możliwość umieszczania plików w chmurze tak, aby każdy członek grupy projektowej miał do nich łatwy dostęp. Narzędziem dostępnym od ręki są oczywiście dyski Google, które można wykorzystywać już po założeniu adresu e-mail w usłudze Google. Przy konieczności dodawania do chmury plików o większym ciężarze- dobrze jest pomyśleć o jakiejś dedykowanej platformie, która lepiej się sprawdzi do tego celu.

Zobacz listę najprzydatniejszy programów do organizacji pracy.