Rynek wynajmu w Krakowie – czyli co trzeba wiedzieć, aby korzystnie wynająć lokal

Kraków to miasto, gdzie mieści się wiele korporacji oraz ośrodków naukowych. Coraz więcej ludzi decyduje się na przeprowadzkę do dawnej stolicy Polski. Jednak zanim wybierzemy się w podróż do jednego z najbardziej malowniczych miejsc w naszym kraju, trzeba przyjrzeć się realiom związanym z rynkiem wynajmu.

Rynek mieszkaniowy

Nie jest tajemnicą, że Kraków nie należy do najtańszych miast w Polsce. Jednak spacery po krakowskiej starówce, życie, czy prowadzenie biznesu w tym majestatycznym mieście jest bez wątpienia warte każdej ceny. Co prawda rynek najmu w dużych miastach jest odporny na wahania cen, to czasy pandemii sprawiły, że większość ludzi przeniosła się na naukę lub pracę zdalną i było można złapać prawdziwą okazję.

Niezależnie od promocji, jaką można uzyskać od wynajmującego, biorąc lokal pod użytkowanie należy kierować się przede wszystkim renomą firmy wynajmującej. Na rynku mieszkań czyha na przyszłego lokatora wiele niebezpieczeństw w postaci nieuczciwych praktyk często stosowanych przez oddających lokal. Poniżej garść informacji o tym, jak korzystnie wynająć mieszkanie lub lokal w Krakowie.

Gdzie mieszkania są najdroższe?

Dobra wiadomość jest taka, że rynek najmu w Krakowie staje się coraz bardziej przyjazny dla klientów. Co prawda kupno lokalu lub mieszkania staje się coraz droższe, jednak najemcy mogą liczyć na ceny pikujące w dół. Niegdyś najemcy  mogli liczyć na nieco mniej sprzyjające warunki, toteż obecna koniunktura spadkowa wydaje się być nadzieją dla osób, które chcą rozpocząć życie w tym pięknym mieście.

Obecnie ceny za metr kwadratowy lokalu wahają się w okolicach 10 tys. złotych, oczywiście
w zależności od dzielnicy.  Jednak obserwowane jest duże załamanie w sektorze lokali mieszkalnych – ludzie z powodu pandemii (w tym również studenci) przestali opuszczać rodzinne miejscowości. Mniej wynajmujących powoduje, że rynek stopniowo się załamuje. Podobnie sytuacja ma się w przypadku najmu krótkoterminowego, z którego chętnie korzystali turyści, odwiedzający Kraków. Rynek najmu w tym mieście może uratować poprawiająca się sytuacja ekonomiczna oraz luzowanie obostrzeń po pandemii. No i oczywiście brak kolejnych lockdownów.

Z najdroższymi mieszkaniami do wynajęcia możemy spotkać się w dzielnicach Stare Miasto i Grzegórzek – w tym przypadku sytuacja nie zmienia się od lat.

Najem lokali użytkowych w Krakowie

Ceny lokali użytkowych nie spadają tak szybko jak ceny najmu mieszkań w Krakowie. Podobnie rzecz się ma w przypadku wspomnianych wcześniej mieszkań. Co prawda kredyty hipoteczne stały się nieco tańsze niż w ostatnich latach, jednak coraz więcej osób zastanawia się, czy będzie ich stać na spłacanie zobowiązań.

Na szczęście firmy zajmujące się wynajmem lokali dostosowały ofertę do obecnych możliwości rynku. Krakowskie Herbewo nie narzeka na brak klientów. Zdaniem specjalistów, obok  osób, które straciły swoje majątki, znajduje się mnóstwo tych, których dochody stale rosną i są na tyle stabilne, że obecna sytuacja nie przeszkadza im w prowadzeniu własnego biznesu lub otwieraniu kolejnych lokalizacji swoich biur.

Chwilowa tendencja czy dłuższe załamanie?

Nie wiadomo, jak długo potrwa ta trudna i skomplikowana sytuacja na rynku najmu. Dlatego też warto uzbroić się w cierpliwość i pewne oszczędności, a także dobrze przemyśleć swoje nadchodzące decyzje finansowe, by nie generować dla siebie zbyt dużych kosztów najmu. Dlatego też na obecnej sytuacji zyskają ci, którzy planują długoterminowo, nie zwracając uwagi na różnego rodzaju perturbacje światowe.

Trzeba uzbroić się w cierpliwość – analitycy twierdzą, że z obecnego kryzysu będziemy się podnosić przez najbliższe kilka lat. Jednak podobnie jak w przypadku kryzysu z 2008 roku, również tym razem sytuację da się załagodzić – potrzeba jedynie i aż czasu na odbudowę gospodarki i segmentu nieruchomości.

Więcej informacji: www.herbewo.krakow.pl/do-wynajecia-apartamenty/