Ile można zarobić na genach?

DNA to magiczne 3 literki, które sprawiają, że świat staje naprawdę skomplikowany, a jednocześnie odkrywa przed ludzkością nowe, gigantyczne możliwości związane z leczniem, regeneracją organizmu, tworzeniem całkiem nowych odmian roślin czy nawet zwierząt.

Tak naprawdę to DNA (deoxynucleic acid), czyli materiał genetyczny jest po prostu zbiorem informacji, które po odpowiednim odczytaniu i przetworzeniu sprawia, że świat ożywa.

O tym, że na informacji można zarobić, wiedzą już chyba wszyscy. W dzisiejszych czasach informacja to podstawa. A informacja, która może w tak znaczny sposób wpłynąć na ludzkie życie jak DNA, to informacja bardzo cenna.

Na świecie jest już coraz więcej firm zajmujących się odczytywaniem sekewencji ludzkiego DNA. Są firmy, które za 1000 dolarów oferują możliwość poznania całej swojej sekwencji genetycznej, są też takie, które za mniejsze pieniądze oferują możliwość poznania zaledwie części informacji – tej bardziej spektakularnej, bo dotyczącej konkretnych genów.

Badania genetyczne są coraz częściej przepisywane kobietom w ciąży, aby poznać czy płód nie ma wad genetycznych, które mogą okazać się śmiertelne lub niebezpieczne dla jego rozwoju.

Badania genetyczne oferowane są też pacjentom chorym na nowotwory lub ludziom zdrowym, aby zdiagnozować czy mają geny sprawiające, że znajdują się oni w grupie ryzyka zachorowania na konkretny nowotwór.

Zastosowanie badań DNA jest więc bardzo szerokie, dlatego firmy, które gromadzą dane dotyczące ludzkiego DNA stają się coraz droższe. Jedną z firm, która posiada największą bazę dotyczącą ludzkiego DNA (ponad milion zsekwencjonowanych osób) jest firma 23andme. Firma ta wyceniana jest w tym już w tym momencie na ponad miliard dolarów. A w przyszłości, kiedy badania genetyczne będą jeszcze tańsze i bardziej popularne, a także możliwość efektywnego wykorzystania wiedzy płynącej z informacji genetycznej wyższa, wartość rynku dotyczącego DNA prawdopodobnie wzrośnie wielokrotnie.

Jeżeli zajmujecie się biologią lub myślicie, że moglibyście, to badania DNA mogą być Waszym kluczem do sukcesu. Powodzenia.

więcej: https://www.technologyreview.com/s/601506/23andme-sells-data-for-drug-search/