Dom spokojnej starości- jakie to koszty?

dom spokojnej starości

Często wydaje się nam, że koszty związane z umieszczeniem danej osoby w takim ośrodku są faktycznie wysokie. Żeby jednak faktycznie wiedzieć, jak kształtują się ceny opieki nad seniorami w Krakowie, trzeba przyjąć pewne rozgraniczenie pomiędzy tymi placówkami, które są publicznymi domami opieki oraz tymi, które są całkowicie prywatne. Dodatkowo, w przypadku, kiedy nie uda się nam znaleźć miejsca w publicznym domu seniora w naszej najbliższej okolicy, możemy wnioskować o dofinansowanie pobytu osoby starszej w ośrodku prywatnym.

Jak wyglądają ceny w publicznym domu seniora?

Są to ośrodki publiczne, zazwyczaj trzeba więc nastawić się na to, że standard takich ośrodków może być niższy niż w przypadku ośrodków prywatnych, które niejednokrotnie mogą być nawet utrzymane w standardzie luksusowych hoteli. W przypadku pobytu osoby starszej w ośrodku publicznym koszty utrzymania są niższe, ale ze względu na to czas oczekiwania na wolne miejsce w takim ośrodku może być naprawdę długi. Warto natomiast wiedzieć o tym, że finansowanie pobytu osoby starszej w takim ośrodku podlega regulacji poprzez ustawę o pomocy społecznej. Jest więc od razu ustalone, że pobyt w takim ośrodku nie powinien kosztować pensjonariusza więcej niż 70% jego miesięcznych dochodów tak, aby mógł on nadal posiadać chociaż niewielką część swoich własnych pieniędzy. Problem pojawia się w momencie, kiedy dochody osoby starszej są zbyt małe- za mała emerytura- lub kiedy nie ma ich w ogóle. Wówczas koszt musi pokryć najbliższa rodzina, a w szczególnych przypadkach, kiedy dana osoba nie posiada rodziny- gmina.

A jak wyglądają ceny w ośrodkach prywatnych?

Ośrodki prywatne niejako rządzą się swoimi prawami jeśli chodzi o ceny. Wynika to głównie z faktu, że mogą posiadać różny standard, a to właśnie on najmocniej warunkuje cenę. Znajdziemy więc obiekty utrzymane w podobnym standardzie co publiczne domy opieki, być może uda się nam znaleźć nawet coś tańszego. Jeśli chodzi natomiast o maksymalne koszty miesięczne- tak naprawdę górna granica nie istnieje. W bardzo luksusowych budynkach może to być nawet koszt kilku- kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Zazwyczaj, w takich ośrodkach łatwiej o miejsce, ale też cały miesięczny koszt utrzymania i wszystkie opłaty są po stronie osoby starszej oraz jej rodziny. Aby lepiej zorientować się w tym, co może zaoferować dom opieki nad seniorami w Krakowie możemy zapoznać się z przykładową ofertą takiej właśnie placówki. Jest to najczęściej zakwaterowanie w pokoju- i tutaj cena pobytu może być różna w zależności od tego, czy jest to pokój jednoosobowy, czy trzeba będzie dzielić jeden pokój z kilkoma osobami. W takim domu seniora można też liczyć na pełne wyżywienie, a także opiekę pielęgniarską oraz medyczną. Im lepsze zaplecze medyczne i rehabilitacyjne, tym wyższa cena za pobyt w obiekcie. Każdy dom seniora powinien natomiast posiadać udogodnienia dla osób niepełnosprawnych tak, aby można było się tam swobodnie poruszać także na wózku inwalidzkim.