Skup złomu to nie tylko złoty interes

Prowadzenie skupu złomu nie kojarzy się w naszym kraju z prestiżem oraz stabilnym dobrze prosperującym biznesem. Nic bardziej mylnego. Skup złomu, odzysk metali kolorowych oraz handel nimi jest często bardzo opłacalny finansowo, a do tego jest wysoce ekologiczny. Osoba ambitna i pracowita powinna poradzić sobie w tym biznesie, tylko jak zacząć?

 

Wszędzie biurokracja

Przynależność do Unii Europejskiej wymusza na Polsce określone postępowania względem segregacji odpadów oraz dla skupów złomu ich pozyskiwania, przechowywania oraz odzyskiwania. W związku z tym, aby rozpocząć nasz biznes potrzebujemy serii zezwoleń jak np. z sanepidu, czy Urzędu Miasta. Pamiętajmy, że tego typu działalność jest uciążliwa dla otoczenia oraz musimy podporządkować się przepisom ustawy o ochronie środowiska i gospodarowania odpadami. Jednak nie jest to droga nie do przejścia.

 

Jakiego sprzętu potrzebuję?

Z pewnością potrzebny będzie pojazd do przewożenia złomu najlepiej z żurawiem do tego przeznaczonym. Ponieważ jest to już sprzęt specjalistyczny, wybierając jeden z dostępnych na rynku pamiętajmy, aby sprawdzić czy serwis wybranego urządzenia jest w miarę dostępny. Wiadomo awaria, czy wymiana wyeksploatowanych elementów, jak np. rotator do żurawia, powinny zająć jak najmniej czasu. Wielu ekspertów wskazuje, że opłacalne jest złomowanie pojazdów. W tym wypadku warto wyposażyć się w lawetę z wyciągarką hydrauliczną.

 

Na czym tak naprawdę się zarabia?

Na odzyskiwaniu metali kolorowych. Nie zawsze musi to być złoto. Wartościowe są również nikiel, miedź i platyna. Znaleźć je możemy w urządzeniach codziennego użytku jak np. telefony, komputery i pralki. Opłacalne jest również wspomniane już złomowanie samochodów lub utylizacja sprzętu medycznego. Odzyskane metale można przetopić i sprzedać do ponownego użytku w przemyśle elektronicznym. W dzisiejszych czasach pozbycie się urządzeń domowych o znaczynch gabartyach nastręcza sporo problemu. Wiadomo do śmietnika nie wolno, zbiórki organizowane przez samorząd odbywają się rzadko albo wcale. Z tego powodu warto zaoferować darmowy odbiór urządzeń. Ludzie skorzystają, ponieważ wielu mieszkańców nie ma ochoty na znoszenie pralki z trzeciego piętra oraz wynajmowaniu pojazdu którym można ją przewieźć.