Tablica magnetyczna czy korkowa? Jaką tablicę wybrać do domu, a jaką do biura?

Tablice to przydatny element wyposażenia nie tylko biura. Ich wszechstronna funkcjonalność pozwoli na znalezienie wielu zastosowań także w domu. Na rynku jest wiele rodzajów tablic, w tym te magnetyczne i korkowe. Każda ma swoje plusy i minusy, przy czym ta pierwsza lepiej odnajdzie się w biurze, a druga może być świetnym dodatkiem do wyposażenia kuchni lub dziecięcego pokoju. Na jaką w takim razie się zdecydować i na co zwrócić uwagę przy zakupie? 

Tablica magnetyczna do pisania

Gdy pomyślimy o tablicy, to pierwszą, jaka przyjdzie nam do głowy, będzie tablica magnetyczna do pisania. Ten znany nam ze szkoły lub z biura przyrząd to wielorazowa możliwość zapisywania notatek. Szybkie zmazywanie i możliwość dodatkowego przypinania materiałów za pomocą magnesów robią z niej niezwykle przydatny element każdego biura. Dodajmy do tego możliwość transportu na kółkach i opcję obrócenia tablicy o 180 stopni z drugim obszarem roboczym, a otrzymamy mobilny przyrząd do prowadzenia szkoleń lub konferencji. Tablica magnetyczna może także zagościć na ścianie i zawierać codziennie aktualizowane dane i wykresy potrzebne firmie.

Tablica magnetyczna suchościeralna czy kredowa?

Decydując się na kupno tablicy magnetycznej, wybierać możemy pomiędzy tradycyjnym rozwiązaniem znanym ze szkół, czyli tablicą kredową, a także nieco nowszym wynalazkiem, jakim jest tablica suchościeralna. Nie licząc zastosowań domowych i tablic dla dzieci, to o wiele lepszym wyborem będzie ta druga. Pozwoli ona na zapisywanie i zmazywanie bez brudzenia sobie rąk kredą, a także będzie przyjazna alergikom.

Jak czyścić tablicę magnetyczną?

Użytkując tablicę magnetyczną suchościeralną, musimy używać odpowiednich markerów. Dzięki temu nie zniszczymy tablicy, a notatki będziemy mogli zetrzeć w łatwy sposób przy pomocy suchej ściereczki. Dzięki temu praca z nią będzie o wiele przyjemniejsza niż z tablicą kredową, przy której to musimy moczyć gąbkę, aby uniknąć pylenia się kredy.

Tablica korkowa do pokoju dziecka i kuchni

Skoro tablica magnetyczna suchościeralna ma tyle zalet, to czy w ogóle jest sens kupować tablicę korkową? Oczywiście, że tak! Żadna tablica suchościeralna nie ozdobi tak naszego pomieszczenia, jak tablica korkowa. Dodatkowo pisanie po tablicy markerami kojarzyć się może z pracą lub szkołą, a w domu chodzi przecież o to, by odpocząć. Dzięki pinezkom w dowolny sposób zaaranżujemy przestrzeń tablicy korkowej za pomocą małych karteczek.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych kształtów i rodzajów wykończeń. Tak więc bez problemu kupimy tablicę korkową w różnych kolorach lub też z naniesioną mapą świata.

Jak ozdobić tablicę korkową?

Mając już kupioną tablicę korkową, przydałoby się ją w jakiś sposób urządzić. Możliwości jest tyle, ile naszych pomysłów, jednak poniżej znajduje się kilka inspiracji. Dzięki nim nasza tablica korkowa może dodatkowo zyskać na funkcjonalności.

  • Organizacja i kalendarz – to chyba najbardziej oczywisty i najpopularniejszy sposób na wykorzystanie tablicy korkowej. Umieszczona w widocznym miejscu przypomni nam o ważnych wydarzeniach.
  • Przepisy kulinarne – mała tablica korkowa w kuchennej przestrzeni to świetne rozwiązanie na przechowywanie wszystkich sporządzonych przez nas przepisów kuchennych.
  • Inspiracje – przy kreatywnych pracach zawsze przyda się nieco pomysłów. Dlatego tablica umieszczona przy biurku pozwoli nam na szybkie przenoszenie myśli na papier i zbieranie ich w jednym miejscu.
  • Wspomnienia i pamiątki – przypinanie karteczek to nie jedyne zastosowanie tablicy korkowej. Przypniemy do niej także wszystkie ważne dla nas zdjęcia, pocztówki i inne lekkie pamiątki. Dzięki temu powstanie nasz mały osobisty kącik wspomnień.
  • Edukacja – możliwość przypinania dowolnych kartek to pomoc dla każdego ucznia, który może przypiąć do tablicy plan lekcji, trudne do nauczenia wzory matematyczne lub też tablicę Mendelejewa.