Sposób na wygrany przetarg

Przetarg to w gruncie rzeczy nic innego jak rodzaj konkursu, do którego przystępują firmy zainteresowane zwycięstwem, czyli w tym przypadku otrzymaniem kontraktu na wykonanie usług lub dostarczenie towarów. Ta z firm, która przedstawi najlepszą ofertę wygrywa. Wydaje się, że to dość proste zasady, w praktyce jednak postępowanie przetargowe może być o wiele bardziej skomplikowane, a zwycięstwo trudniejsze. Czy są sprawdzone sposoby, aby wygrać w przetargu? Na pewno warto zastosować się do omówionych niżej wskazówek, które z pewnością pomogą zwyciężyć w przetargu.

 

  1. Uważne zapoznanie się z ogłoszeniem przetargowym – to pierwszy podstawowy błąd, który robi wiele firm. Otrzymując zapytanie ofertowe sprawdzają one wyłącznie wymagania odnośnie produktów i skupiają się na przygotowaniu atrakcyjnej cenowo oferty. Tymczasem w ogłoszeniu może być uwzględniona wielkość firmy przystępującej do przetargu. Jest to kryterium, które już na wstępnym etapie może dyskwalifikować z udziału w przetargu.
  2. Wadium – kolejnym elementem, który może dyskwalifikować niektóre firmy jest konieczność wniesienia wadium. Wadium jest to określona suma, którą muszą wpłacić oferenci na rzecz firmy organizującej przetarg. Wadium jest zabezpieczeniem dla organizatora, że zwycięzca wywiąże się z oferty w cenach, które przedstawił. Zamiast wadium można wybrać gwarancje wadialne oferowane przez firmy takie jak ZZ Brokers, więcej na ich temat może przeczytać na stronie – gwarancja przetargowe.
  3. Najciekawsza oferta – nie zawsze najciekawsza znaczy najtańsza. W przetargu liczy się także jakość oraz wartość dodana, choć nie ma się co oszukiwać w przypadku wielu przetargów ostatecznym kryterium jest cena.

 

Sposób na wygranie przetargu? Uważne przestudiowanie ogłoszenia, wniesienie wadium lub skorzystanie z ZZ Brokers oraz przygotowanie najciekawszej oferty przetargowej. Wydawać by się mogło, że są to rzeczy oczywiste, a jednak nadal wiele firm o nich zapomina. Stąd zawsze warto mieć w pamięci trzy powyższe punkty przystępując do przetargu.